Jogában áll beszélni

Milyen felkészítők léteznek?

Milyen felkészítők léteznek?

Jelenleg 3 típusú szakvizsga-felkészítés létezik: két klasszikus és egy új út.

A klasszikus utak:

  1. korrepetálások
  2. előadások

Új típusú felkészítés:


Az általánosságban elmondható, hogy munka nélkül nincs eredmény. Így bármelyiket is választod a fentiek közül, ha nem teszel bele saját munkát, akkor önmagában az, hogy befizettél ezekre a felkészítőkre és úgymond „végigülted”, „lejártad” azokat, nem lesz elegendő ahhoz, hogy felkészülj a szakvizsgára s sikeres vizsgát tegyél. Vagyis, ha ezt a pluszt várod a felkészítőktől (egyoldalú munkát a felkészítőtől), akkor szerintem egyiket se válaszd, mert akkor végső soron csalódni fogsz.

Ha elfogadod, hogy szükség van a Te munkádra is, akkor abban viszont van különbség aközött, hogy melyik felkészítő utat választod, hogy mikor kell a saját energiabefektetést beletenni a felkészülésbe és összességében mennyi időt visznek el az egyes utak.

  1. A korrepetálás arról szól, hogy van egy korrepetáló tanárod, akivel visszatérően találkozol, ő pedig elmagyarázza Neked azokat a részeket, amiket nem értesz. A korrepetálás tehát a megértésben segít, másban nem. A tanulás a Te felelősséged. Rosszabb esetben nem tanulsz a korrepetálások közötti időszakban, „csak” elmész a korrepetálásra, de ez esetben az anyagot sem tanulod meg, maximum hónapok sok-sok korrepetálása után megérted azt. Ezután kellene kezdeni a tanulást. Jobb esetben két korrepetáló óra között eltelt időszakban haladsz a tanulással, de ha nem kaptál módszertani segítséget ebben, akkor ez az út is nagyon lassú lesz. Hátránya a korrepetálásnak: általában nincs tervezés, nincsenek mérföldkövek, hogy meddig kellene eljutni az anyagban, nem segít a tanulásban, csak a megértésben és nem gyakoroltatja Veled a vizsgahelyzeteket, amikben viszont Neked kell majd beszélned és nem a korrepetáló tanárnak.
  2. Előadások – egy előadó előre meghatározott ütemterv mentén leadja az anyagot. Általában hónapokig tart, s 50-100 emberhez is szólhat. Hátránya: nem illeszkedik az egyéni célokhoz, így még az is lehet, hogy az előadást követően hónapokat kell várnod, míg el tudsz menni vizsgázni. Általában nem tanulásmódszertani szempontból közelíti meg az egyes anyagokat, sokkal inkább az anyag átlátását próbálja megkönnyíteni. Hasonlít abban a korrepetáláshoz, hogy miután részt vettél az előadásokon, magadra maradsz, hogy egyedül megtanuld azt az anyagot, amelyhez egy megértéskönnyítő mankót kaptál. Többen írták itt kommentben, hogy javasolják az előadások előtt előre átolvasni a jogszabályokat. Vagyis ez esetben 3 dolog is meghosszabbítja a felkészülési idődet: A) Előkészítő fázis (jogszabályok átolvasása) B) Előadásokon részvétel – hónapokig – passzív, hallgatói fázis C) Tanulás – aktív fázis – készülés a saját vizsgaidőpontra
  3. Készségfejlesztő tréningek – ezek a tréningek áttörik a klasszikus utakat és kiveszik belőlük az időlassítő tényezőket: nincsenek előadások, nincsenek korrepetálások. Miért? A szakvizsga sokkal komplexebb annál, mintsem, hogy elég lenne a megértés azzal kapcsolatban. Téved, ha valaki azt hiszi, hogy elég 1-2x átolvasni ekkora anyagmennyiséget vagy elég lesz pár éjszakát áttanulni, mint anno az egyetemen 1-1 vizsga előtt. Ez készségekről szól: tudsz-e hatékonyan tanulni? Tudsz szóban s írásban jogeseteket megoldani? Milyen a jogi logikád? Milyen a kommunikációs készséged?

Ezekre kell a hangsúlyokat helyezni – enélkül létezhet bármilyen tökéletesnek hitt jegyzet vagy előadás, a konkrét vizsgahelyzetben nem fog tudni helyt állni a vizsgázó, ugyanis nem készült ezekre a helyzetekre. A készségfejlesztő szakvizsga-felkészítő tréningek úttörője a Jogában áll beszélni, 2020 óta foglalkozunk felkészítésekkel. A tréningen résztvevők megtanulnak törvényekből jól tanulni, stabil tudást építenek. Egyénileg foglalkozunk velük, egyedi célok, készségek, elakadások mentén, egyedi terv útján. A tréning a vizsgahelyzetre készít fel, amelyben a főszereplő a készülő s nem az előadó vagy a korrepetáló tanár. Összességében azt mondanám, hogy a felkészítők kiválasztásakor azt érdemes figyelembe venni, hogy mik a saját céljaid, elvárásaid és időkereted.